Adaptogeny

Adaptogeny – 11 bylin pro odolnost vůči stresu

Každodenní život klade na naše tělo a mysl obrovské nároky, jsme vystaveni neustálému stresu, únavě a výzvám moderního života. Hledání cest k posílení odolnosti těla a mysli je čím dál důležitější. K tomu nám mohou pomoci adaptogeny, tajemné rostliny s bohatou historií a výjimečnými schopnostmi pomáhat tělu adaptovat se na stres a obnovovat rovnováhu.

Co jsou to adaptogeny?

Adaptogeny jsou byliny, které mají schopnost zvyšovat odolnost organismu vůči stresu, únavě, při úzkosti a dokonce i při nebo po prodělaném traumatu. Pomáhají adaptovat se na změněné podmínky, na nové životní situace. Tyto rostliny mají dlouhou historii v tradičních kulturách, jako je čínská a ajurvédská medicína, kde byly využívány po tisíce let pro své léčivé vlastnosti.

Příběh adaptogenů

Adaptogeny nejsou obyčejné byliny. Nesou sebou příběh odvahy a přežití, které tyto rostliny přinášejí do našich životů. Vyrostly v nehostinných podmínkách, kde žádný jiný organismus nepřežije. Od mrazivých oblastí po vysoké hory, tyto rostliny překonaly všechny překážky, adaptujíce se na extrémy, které by jiné rostliny zahnaly.

Jak adaptogeny fungují?

Stres je v životě nevyhnutelný. Adaptogeny nám pomáhají udržet rovnováhu tím, že regulují uvolňování stresových hormonů. Když hypotalamus uvolní CRH (hormon uvolňující kortikotropin) během stresových situací, adaptogeny zabrání nadměrnému uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol. Tím nám pomáhají vyhnout se chronickému vyčerpání organismu a jeho negativním následkům.

Známé adaptogeny a jejich účinky

Maca peruánská

Maca, kořen z peruánských And, je adaptogenem podporujícím hormonální rovnováhu. Zvyšuje energii a odolnost vůči stresu. Má pozitivní efekt na tvorbu spermií, zvyšuje libido a plodnost. Zmírňuje příznaky menopauzy a PMS. Působí pozitivně na zvětšenou prostatu. Snižuje krevní tlak a zlepšuje paměť.

Ashwaganda

Ašvaganda, Withanie opojná, indický ženšen, nebo také Withania somnifera, je úžasnou adaptogenní bylinou, která se v tradičním léčitelství používala na obnovu vitality, pročištění mysli, uklidnění nervů i navození spánku. Nastoluje hormonální rovnováhu, zlepšuje sexuální funkce a libido u žen i mužů, má pozitivní vliv na příznaky menopauzy, podporuje zdravou produkci testosteronu, působí jako afrodiziakum.

Ženšen pravý

Všehoj léčivý, Panax ginseng, Kořen života – adaptogen, který úspěšně zlepšuje subjektivní klid a výkon pracovní paměti u mladých dospělých. Zlepšuje odolnost proti stresu, působí proti depresím a únavě. Podporuje tvorbu spermatu a může zlepšovat sexuální funkce.

Sibiřský ženšen

Eleuterokok, nebo také divoký pepř, roste ve velmi nehostinných podmínkách na Sibiři. Zvyšuje energii, zlepšuje mentální funkce, snižuje zánětlivost. Působí proti dlouhodobému stresu a stavům úzkosti. Podporuje fyzickou zdatnost, zlepšuje odolnost a vytrvalost. Není divu, že byl dříve zakázán jako doping u sportovců. Reguluje krevní cukr.

Rehmanie lepkavá

Rehmannia glutinosa má výrazné adaptogenní, regenerační, imunomodulační a protizánětlivé účinky. Snižuje vyčerpání, únavu a úzkost. Dobře působí při dlouhodobém stresu. Příznivě působí na cévy, účinně pomáhá udržovat krevní tlak v normálních mezích. Uplatňuje se při horečkách, aftech, alergiích, kožních onemocněních a astmatu.

Lékořice lysá

Glycyrrhiza glabra je harmonizující adaptogen. Má protivirové a protizánětlivé účinky. Účinně působí na chronický stres, virózy, žaludeční vředy, endometriózu, PCOS, cysty na vaječnících, menopauzální depresi. Pomáhá na akné a ekzémy, má kortikosteroidní efekt. Užívat by se však měla s uvážením – v případě preeklampsie, užívání léků na vysoký krevní tlak, steroidů, digoxinu nebo hormonální antikoncepce není vhodná. Mužům se doporučuje její konzumace maximálně po dobu 6 týdnů, jelikož je silně estrogenní.

Schizandra čínská

Klanopraška čínská, magnolka, Schizandra chinensis – adaptogenní bylina, která podporuje zdraví jater. Zvyšuje svalovou aktivitu a buněčnou energii, je tedy vhodná pro osoby, které trápí únava, únavový syndrom či fyzické vyčerpání. Podporuje nervový systém, působí proti depresím a podrážděnosti. Schizandra je také bohatá na antioxidanty, které tělu pomáhají bojovat proti volným radikálům, které poškozují naše buňky.

Rozchodnice růžová

Rhodiola rosea je silná adaptogenní bylina, která snižuje psychickou i fyzickou únavu, chronický stes, slabost a deprese. Dobře působí při amenorhee, chudokrevnosti a proti vypadávání vlasů a lupům. Podporuje funkce cévního systému a srdce. Harmonizuje cirkadiánní rytmus, přirozeně tak působí proti nespavosti či ospalosti. Zvyšuje plodnost.

Pazvonek chloupkatý

Dangšen či Codonopsis pilosula výrazně zvyšuje odolnost organismu a podporuje jeho regenerační schopnosti i při extrémních zátěžích. Má výrazné imunostimulační účinky a schopnost zvyšovat počet červených krvinek, pomáhá tak při léčbě anémie a nádorových onemocnění. Podporuje chuť k jídlu. Je vhodný při anorexii, zažívacích potížích, jako jsou průjmy, nevolnost a nechutenství. Skvěle se uplatní při diabetu mellitu i gestačním.

Bazalka posvátná

Tulsi je silný antioxidant podporující imunitní systém a nadledvinky. Podporuje normální trávení, funkce oběhového a dýchacího systému. Je vhodná při stresu, navozuje pocity uklidnění a podporuje kvalitní spánek. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a chrání játra.

Reishi

Reishi, lesklokorka lesklá, přezdívaná houbou nesmrtelnosti, patří k nejcennějším vitálním houbám. Podporuje imunitní systém, působí jako antioxidant a má protinádorové vlastnosti. Poskytuje podporu kardiovaskulárního systému, zklidňuje mysl a pomáhá k udržení normální hladiny cholesterolu.

Jak začít s adaptogeny?

Při začleňování adaptogenů je důležité postupovat opatrně a vybírat ty, které odpovídají individuálním potřebám. Doporučuji konzultovat toto téma s výživovým specialistou nebo naturopatem, který vám pomůže s výběrem té nejlepší byliny právě pro vás.

Závěr

Adaptogeny nabízejí fascinující možnosti pro posílení odolnosti organismu vůči stresu a zlepšení celkového zdraví. Jejich schopnost přizpůsobit se nepříznivým podmínkám a obnovovat tělesnou rovnováhu je podporována historií a výzkumy. Přirozená cesta k lepšímu zdraví může začít právě s těmito prospěšnými bylinami. Ať už vás oslovila kterákoliv adaptogenní bylina, doporučuji je průběžně střídat. Žádnou bylinu není vhodné užívat déle než 3 měsíce. Dělejte mezi nimi proto pauzy nebo adaptogeny průběžně obměňujte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru